Airmar B265LH CHIRP Thru Hull w/12-Pin Garmin [B265C-LH-12G]
HomeStore
The Story
B265LH CHIRP Thru Hull w/12-Pin Garmin
Imagine knowing what exact frequencies work the best at detecting specific fish species: Bluefin Tuna—60 kHz, Squid—133 kHz, and Cod—175 kHz. Now imagine tuning your fish finder to these frequencies, marking the fish precisely on the screen, then catching them! With the B265 transducer connected to a tunable fish finder, you too can have a log book like a commercial fisherman. This powerhouse transducer delivers extreme target detail, bottom discrimination, and bait and game fish separation at all depths. The B265LH is packed with a seven-element, low-frequency array that operates at anywhere between 42 kHz and 65 kHz. It has a wide, 25° beam that will adjust by several degrees as the frequency is tuned up or down the band. The single, high-frequency ceramic operates at any frequency between 130 kHz and 210 kHz and has a narrow, 6° beam that is adjustable by several degrees. The included High-Performance Fairing will give you broadband performance at speeds over 30 knots (34 MPH). We will leave it up to you to discover the rest of the secrets that can be unlocked with tunable, Chirp Broadband Transducer Technology.
Features
  • Depth & fast-response water-temperature sensor
  • 12 Pin connector for Garmin Units
  • Low—CHIRPS from 42 kHz to 65 kHz 25° to 16° port-starboard beamwidth
  • High—CHIRPS from 130 kHz to 210 kHz 10° to 6° beamwidth
  • 103 kHz of total bandwidth from one transducer
  • Covers popular fishing frequencies of 50 and 200 kHz plus everything else in the bandwidth
  • Bronze transducer housing with High-Performance Fairing
  • Boat Size: 8 m (25’) and above
  • Hull Type: Fiberglass or wood
  • Exclusive Xducer ID® technology
  • Hull Deadrise: Up to 20° with fairing
  • Acoustic Window: Urethane
  • Weight: 7.3 kg (16 lb)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Description
Features