Airmar UDST800P-N2 Ultrasonic Smart Sensor - N2K [UDST800P-N2]
HomeStore
-65%
The Story
UDST800P-N2 Ultrasonic Smart Sensor - N2K
Features:
  • Ultrasonic Depth, Speed and Temperature in one housing
  • Precise readings at high speeds ideal for powerboats, cruising, and sailing
  • Data Update Rate: up to 10 x per second
  • Advanced filtering & sampling rates for increased accuracy at all speeds
  • No moving parts – no paddlewheel
Specifications:
  • Correlation Speed Sensor Transmitting Frequency: 4.5 MHz
  • Correlation Pulse Repetition Frequency: 0.5 kHz to 12 kHz (varies with speed)
  • Speed Range: 0.1 to 50 knots (.1 MPH to 57 MPH)
  • Available Outputs: NMEA2000®
  • Water Temperature Range: -4°C to 40°C (32°F to 104°F)
  • Depth: 235 kHz
  • Depth Range: Minimum 0.6 m ( 2'), Maximum 100 m (328')
  • Supply Voltage—NMEA2000®: 9 VDC to 16 VDC
  • Supply Current: 80 mA - 200 mA, Average 125 mA @12VDC
  • Thru-Hull Housing Material: Plastic (bronze or stainless steel optional)
  • Thru-Hull Housing Diameter: 51 mm (2")
  • CE Compliant: Yes
  • Retrofits into AIRMAR P617V housing
Description
Features:
Specifications:
  • Available Outputs: NMEA2000®
  • Depth: 235 kHz