Balmar Alternator 170 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley [XT-DF4-170-K6]
HomeStore
-65%
The Story
Alternator 170 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley
Features:
  • 4" Dual-Foot K6 Serpentine Pulley
  • 170A
  • 12V
  • Case Ground
  • J-180 Mount; Typical for John Deere, Cummins, & Caterpillar Engines
Specifications:
  • Amperage: 170A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 9"H x 9"W x 10"L WT: 15 lbs
  • UPC: 676205503464
Brochure (pdf)
Description
Features:
  • 170A
  • 12V
  • Case Ground
Specifications:
  • Amperage: 170A
  • Voltage: 12v
  • UPC: 676205503464
Brochure (pdf)
Balmar Alternator 170 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley [XT-DF4-170-K6] | Harbor Supply