Black Oak 30" Curved Double Row Red LED Predator Hunting Light Bar - Combo Optics - Black Housing - Pro Series 3.0 [30CR-D3OS]
HomeStore
-65%
The Story
30" Curved Double Row Red LED Predator Hunting Light Bar - Combo Optics - Black Housing - Pro Series 3.0
Black Oak's 30 Inch Predator Hunting light bar is a game changer with the red 3W LEDs! With Combo Optics, users get the perfect duo of both distance and ditch lighting while still having an undetected presence. Perfect for vehicles, boats, SxS, and hunting setups.
Features:
  • 360° Ceramic Protection against UV, Salt Water & Corrosion
  • 2 Stage Hydrex Seal Lock for IP69 protection and a fully submersible light bar
  • Heavy-duty Dynamax housing for a 4x stronger frame
  • Premium Dupont powder-coating for the highest quality and most resistant finish
  • Combination Flood/Spot light pattern offers a superior lighting pattern
  • Multi-mount brackets made of 9 gauge marine grade Stainless Steel
  • Lens cover made of Lexan with a UV protectant
Activities & Uses:
  • Helps cut through fog and brush better
  • Better for brighter nights
  • Doesn't reflect off of surroundings
Technical Specifications:
  • Connection: Deutsch connector
  • Dimensions with Mounting Bracket (Width x Height): 31.4" x 4.125"
In the Box:
  • 30” light bar
  • Complete wiring harness with fuse, relay, and switch
  • Mounting brackets
  • All hardware, ready to install!
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Beam Pattern: Spot-Flood Combo
  • Housing: Black
  • Length (Inches): 30"
  • Voltage - Input Range (Volts): 12v
  • Box Dimensions: 6"H x 8"W x 35"L WT: 11 lbs
  • UPC: 850044517480
Black Oak 30" Curved Double Row Red LED Predator Hunting Light Bar - Combo Optics - Black Housing - Pro Series 3.0 [30CR-D3OS] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features:
Activities & Uses:
  • Better for brighter nights
Technical Specifications:
In the Box:
  • 30” light bar
  • Mounting brackets
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Housing: Black
  • Length (Inches): 30"