Commodore 12 GPM Macerator Pump - 24V [CM-1-12MP-24V]
HomeStore
-65%
The Story
12 GPM Macerator Pump - 24V
Features:
  • Warranty: Backed by a 4-year warranty, providing peace of mind and reliable performance.
Specifications:
  • Voltage: 24V
  • Open Flow Rate: 12 GPM (45 LPM)
  • Ports: 1-1/2” MNPT Inlet, 1” Hose Barb Outlet
  • Impeller Material: Rubber & Copper
  • Max Draw: 12.0A (12V) / 6.0A (24V)
  • Dimensions (L x W x H): 13.78" x 5.12" x 4.33" (35.0 x 13.0 x 11.0 cm)
Included Components:
  • Commodore DC Macerator Pump (24V)
  • 1-1/2” MNPT Inlet Adapter
  • 1” Hose Barb Outlet Adapter
  • Quick-Connect Wiring System
Specifications:
  • Color: Black/White
  • Gallons Per Minute: 12
  • Inlet Size: 1-1/2"
  • Operation Method: Electric
  • Outlet Size: 1"
  • Type: Macerator Pumps
  • Volts: 24
  • Box Dimensions: 5"H x 6"W x 13"L WT: 5.8 lbs
  • UPC: 817683023277
Description
12 GPM Macerator Pump - 24V
Features:
  • Voltage: 24V
Included Components:
  • 1-1/2” MNPT Inlet Adapter
  • 1” Hose Barb Outlet Adapter
  • Quick-Connect Wiring System
  • Color: Black/White
  • Gallons Per Minute: 12
  • Inlet Size: 1-1/2"
  • Operation Method: Electric
  • Outlet Size: 1"
  • Type: Macerator Pumps
  • Volts: 24
  • UPC: 817683023277
Commodore 12 GPM Macerator Pump - 24V [CM-1-12MP-24V] | Harbor Supply