Commodore 2000 GPH Automatic AMP Sensor Bilge Pump - 24V [CM-B31-2000B-24V]
HomeStore
-65%
The Story
2000 GPH Automatic AMP Sensor Bilge Pump - 24V
Features:
Specifications:
  • Weight: 1.71 lbs
  • Flow rate: 2000 GPH (Gallons Per Hour)
  • Volts: 24V
  • Current: 7.5A
  • Head: 18.04' (5.5m)
  • Outlet Diameter: 1-1/8 inch (29mm)
Included Components:
  • Standard straight fitting (1-1/8 inch)
  • Optional 90-degree angled fitting (1-1/8 inch)
  • Quick-connect plumbing and wiring
Specifications:
  • Gallons Per Hour: 2000 GPH
  • Operation: Automatic
  • Outlet Size: 3/4" or 1-1/8"
  • Type: Electric
  • Volts: 24v
  • Box Dimensions: 4"H x 6"W x 6"L WT: 2 lbs
  • UPC: 817683023482
Commodore 2000 GPH Automatic AMP Sensor Bilge Pump - 24V [CM-B31-2000B-24V] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features:
  • Weight: 1.71 lbs
  • Volts: 24V
  • Current: 7.5A
  • Head: 18.04' (5.5m)
Included Components:
  • Gallons Per Hour: 2000 GPH
  • Operation: Automatic
  • Outlet Size: 3/4" or 1-1/8"
  • Type: Electric
  • UPC: 817683023482
Commodore 2000 GPH Automatic AMP Sensor Bilge Pump - 24V [CM-B31-2000B-24V] | Harbor Supply