DS18 HYDRO 10" 2-Way Speakers w/Bullet Tweeter  Integrated RGB LED Lights - White [NXL-10M/WH]
HomeStore
-65%
The Story
HYDRO 10" 2-Way Speakers with Bullet Tweeter & Integrated RGB LED Lights - White
Features:
  • DS18 Hydro is designed to withstand extreme elements and keep you playing.
  • Exclusive metal mesh grill design for perfect protection
Technical Specifications:
  • Nominal Diameter - 10"
  • Nominal Impedance - 4 Ohms
  • RMS Power Handling - 200W
  • Max Power Handling - 600W
  • Frequency Response - 35Hz-20Khz
  • Marine Grade Type - IP65
  • Grill Type - Injection Molded Composite with 316 Stainless Steel mesh
  • Measurements - 10.7" (Dia.) x 5.7" (D)
  • Mounting Depth - 4.2"
In the Box:
  • 2 x 10" 2-Way Full Range Speaker For All Elements Marine (1 per box)
  • 2 x 1.5M #18 Speaker Input Wired With Fast Terminal
  • 2 x 1.5M #22 RGB Power Input Wired With Fast Terminal
  • 12 x M4 Phillips inner Hex Head 304 Stainless Steel (4mm Hex Tool)
Specifications:
  • Cutout Size: 8.75"
  • LED Lighting: Yes
  • Mounting Style: Surface
  • QTY: Pair
  • Size: 10"
  • Watts Max: 600w
  • Watts RMS: 200w
  • Box Dimensions: 8"H x 13"W x 23"L WT: 16.9 lbs
  • UPC: 810097260184
Owner's Manual (pdf)
DS18 HYDRO 10" 2-Way Speakers w/Bullet Tweeter  Integrated RGB LED Lights - White [NXL-10M/WH] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
DS18 HYDRO 10" 2-Way Speakers w/Bullet Tweeter  Integrated RGB LED Lights - White [NXL-10M/WH] - Image 3
Details & Craftsmanship
DS18 HYDRO 10" 2-Way Speakers w/Bullet Tweeter  Integrated RGB LED Lights - White [NXL-10M/WH] - Image 4
DS18 HYDRO 10" 2-Way Speakers w/Bullet Tweeter  Integrated RGB LED Lights - White [NXL-10M/WH] - Image 5
Description
Features:
Technical Specifications:
  • Nominal Diameter - 10"
  • Nominal Impedance - 4 Ohms
  • RMS Power Handling - 200W
  • Max Power Handling - 600W
  • Marine Grade Type - IP65
  • Mounting Depth - 4.2"
In the Box:
Specifications:
  • Cutout Size: 8.75"
  • LED Lighting: Yes
  • Mounting Style: Surface
  • QTY: Pair
  • Size: 10"
  • Watts Max: 600w
  • Watts RMS: 200w
  • UPC: 810097260184
Owner's Manual (pdf)
DS18 HYDRO 10" 2-Way Speakers w/Bullet Tweeter Integrated RGB LED Lights - White [NXL-10M/WH] | Harbor Supply