DS18 HYDRO 10" Neodymium Marine Towers w/Built-In Passive Radiator, 1" Driver  RGB LED Lights - 900W - White [NXL-X10TPNEO/WH]
HomeStore
The Story
HYDRO 10" Neodymium Marine Towers with Built-In Passive Radiator, 1" Driver & RGB LED Lights - 900W - White
Features:
  • Hydro 10-inch speaker with a built-in tweeter to blast the competition's audio away.
  • Added passive woofer radiator for an added bass response along with amazing looks.
Technical Specifications:
  • Nominal Diameter - 10"
  • Nominal Impedance - 4 Ohms
  • RMS Power Handling - 300W
  • Max Power Handling - 900W
  • Frequency Response - 45Hz - 22KHz
  • Marine Grade Type - IP65 + UV Stable
  • Clamps - Die-Cast Adjustable (1"2") w/360 Degree Rotation Mounting
  • Grill Type - ABS + 316 Stainless Metal Mesh
In the Box:
  • 1 Pair 10” Wakeboard Pod Tower Speaker
  • 1 Piece 6 mm Hex wrench Chromed
  • 1 Piece 4 mm Hex wrench Chromed
  • 1 Pair NBR Pad For 1” to 3“ Tube
  • 1 Pair Stainless Safety Rope
  • 1 Pcs Screw Fastening Glue
Specifications:
  • LED Lighting: Yes
  • QTY: Pair
  • Size: 10"
  • Watts Max: 900w
  • Watts RMS: 300w
  • Box Dimensions: 16"H x 19"W x 29"L WT: 43.9 lbs
  • UPC: 810005189231
Owner's Manual (pdf)
DS18 HYDRO 10" Neodymium Marine Towers w/Built-In Passive Radiator, 1" Driver  RGB LED Lights - 900W - White [NXL-X10TPNEO/WH] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
DS18 HYDRO 10" Neodymium Marine Towers w/Built-In Passive Radiator, 1" Driver  RGB LED Lights - 900W - White [NXL-X10TPNEO/WH] - Image 3
Details & Craftsmanship
DS18 HYDRO 10" Neodymium Marine Towers w/Built-In Passive Radiator, 1" Driver  RGB LED Lights - 900W - White [NXL-X10TPNEO/WH] - Image 4
Description
Features:
Technical Specifications:
  • Nominal Diameter - 10"
  • Nominal Impedance - 4 Ohms
  • RMS Power Handling - 300W
  • Max Power Handling - 900W
In the Box:
  • 1 Pair Stainless Safety Rope
  • 1 Pcs Screw Fastening Glue
Specifications:
  • LED Lighting: Yes
  • QTY: Pair
  • Size: 10"
  • Watts Max: 900w
  • Watts RMS: 300w
  • UPC: 810005189231
Owner's Manual (pdf)
DS18 HYDRO 10" Neodymium Marine Towers w/Built-In Passive Radiator, 1" Driver RGB LED Lights - 900W - White [NXL-X10TPNEO/WH] | Harbor Supply