DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - Black [NXL-10SUB/BK]
HomeStore
-65%
The Story
HYDRO 10" Subwoofer with RGB Lights - 600W - Black
Compatible with DS18 LED-BTC.
Features:
  • Integrated RGB lights with an optional remote
  • IP65 Marine Grade Compliant Specifications
  • 100% UV stable
  • High-temp injection-molded composite
  • High-gloss basket with UV coating
Technical Specifications:
  • Size: 10"
  • RMS Power: 300W
  • Max Power: 600W
  • Magnet Type: Y35 Ferrite Main Magnet & Reverse Neodymium
  • Sensitivity: 89dB
  • Nominal Impedance: 4 Ohms
  • Frequency Response: 25Hz - 23KHz
  • Mounting Depth: 5.02" (127.5mm)
  • Cut-Out Diameter: 8.78" (223mm)
  • Overall Diameter: 10.75" (273mm)
  • Overall Height: 6.71" (170.5mm)
  • Color: Black
Specifications:
  • Cutout Size: 8.78"
  • Mounting Style: Surface
  • QTY: Single
  • Watts Max: 600w
  • Watts RMS: 300w
  • Size: 10"
  • Box Dimensions: 10"H x 14"W x 14"L WT: 15.2 lbs
  • UPC: 810005189989
Owner's Manual (pdf)
DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - Black [NXL-10SUB/BK] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - Black [NXL-10SUB/BK] - Image 3
Details & Craftsmanship
DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - Black [NXL-10SUB/BK] - Image 4
DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - Black [NXL-10SUB/BK] - Image 5
Description
Compatible with DS18 LED-BTC.
Features:
  • 100% UV stable
Technical Specifications:
  • Size: 10"
  • RMS Power: 300W
  • Max Power: 600W
  • Sensitivity: 89dB
  • Nominal Impedance: 4 Ohms
  • Color: Black
Specifications:
  • Cutout Size: 8.78"
  • Mounting Style: Surface
  • QTY: Single
  • Watts Max: 600w
  • Watts RMS: 300w
  • Size: 10"
  • UPC: 810005189989
Owner's Manual (pdf)
DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - Black [NXL-10SUB/BK] | Harbor Supply