DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - White [NXL-10SUB]
HomeStore
The Story
HYDRO 10" Subwoofer with RGB Lights - 600W - White
Compatible with DS18 LED-BTC.
Features:
  • Integrated RGB lights with Optional Remote.
  • IP65 Marine Grade Compliant Specifications
  • 100% UV Stable
  • High Temp Injection Molded Composite
  • High Gloss Basket with UV Coating
Technical Specifications:
  • Size 10"
  • RMS Power - 300W
  • MAX Power - 600W
  • Magnet Type - Y35 Ferrite Main Magnet & Reverse Neodymium
  • Sensitivity - 89dB
  • Nominal Impedance - 4 Ohm
  • Frequency Response - 25Hz - 23KHz
  • Mounting Depth - 5.02" (127.5mm)
  • Cut-Out Diameter - 8.78" (223mm)
  • Overall Diameter - 10.75" (273mm)
  • Overall Height - 6.71" (170.5,,)
  •  Color - White
∗Sold as a Single
Specifications:
  • Watts RMS: 300w
  • Mounting Style: Surface
  • Cutout Size: 8.78"
  • Watts Max: 600w
  • QTY: Single
  • Size: 10"
  • Box Dimensions: 9"H x 13"W x 13"L WT: 14.1 lbs
  • UPC: 663593068118
Owner's Manual (pdf)
DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - White [NXL-10SUB] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - White [NXL-10SUB] - Image 3
Details & Craftsmanship
DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - White [NXL-10SUB] - Image 4
DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - White [NXL-10SUB] - Image 5
DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - White [NXL-10SUB] - Image 6
Description
Compatible with DS18 LED-BTC.
Features:
  • 100% UV Stable
Technical Specifications:
  • Size 10"
  • RMS Power - 300W
  • MAX Power - 600W
  • Sensitivity - 89dB
  • Nominal Impedance - 4 Ohm
  •  Color - White
∗Sold as a Single
Specifications:
  • Watts RMS: 300w
  • Mounting Style: Surface
  • Cutout Size: 8.78"
  • Watts Max: 600w
  • QTY: Single
  • Size: 10"
  • UPC: 663593068118
Owner's Manual (pdf)
DS18 HYDRO 10" Subwoofer w/RGB Lights - 600W - White [NXL-10SUB] | Harbor Supply