DS18 Marine Tinned OFC 18GA RGB Wire w/16GA Speaker Wire - 100 Spool [MOFC16/18GA-100SWRGB]
HomeStore
-65%
The Story
Marine Tinned OFC 18GA RGB Wire with 16GA Speaker Wire - 100' Spool
Features:
  • Color-coded for easy recognition and installation.
  • OFC wire offers the highest current and conductivity all while being corrosion-resistant.
  • 16 gauge positive and negative speaker wiring paired with 18 gauge RGB wiring for easy installs.
Technical Specifications:
  • Length - 100'
  • Conductor Material - Tinned OFC
  • Thread Size - 0.12mm
  • Nominal Outside Diameter - 9.2mm
  • Gauge - 16 GA Speaker Wire/18 GA RGB Wire
  • Shield Type / Material / Color - UV Protected / Ultra Flex / White
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Color: White
  • Gauge: 18 AWG
  • Length (Feet): 100'
  • Box Dimensions: 5"H x 9"W x 9"L WT: 9.2 lbs
  • UPC: 810005187565
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Details & Craftsmanship
Description
Features:
Technical Specifications:
  • Length - 100'
  • Thread Size - 0.12mm
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Color: White
  • Gauge: 18 AWG