DS18 NXL 1-Channel Full-Range Class D Marine/Powersports Amplifier - 1500W RMS, 1-Ohm [NXL-X1500.1FR]
HomeStore
-65%
The Story
NXL 1-Channel Full-Range Class D Marine/Powersports Amplifier - 1500W RMS, 1-Ohm
With its Direct Power harness design featuring marine-grade OFC tinned wires, this amplifier ensures optimal power transfer and efficiency. We’ve also included a 150A Fuse to protect you and your boat from almost any electrical short related to the amp's installation. Every detail has been carefully crafted to provide you with a seamless and hassle-free installation process.
Prepare to be blown away by the NXL-X1500.1FR's staggering performance, delivering 700W RMS at 4 ohms, 1000W RMS at 2 ohms, and 1500W RMS @ 1 ohm. These power settings are guaranteed to supercharge any custom marine build.
Features:
  • Marine Full Range
  • 1 Channel
  • 1 X 1500 Watts @ 1 Ohm
  • Built-in Crossover
  • Class D
  • Water Resistant - IP67
Technical Specifications:
  • Number of Channels - 1
  • Frequency Response - 10Hz-250Hz
  • 4 Ohm RMS Power - 700W
  • 2 Ohm RMS Power - 1000W
  • Signal-to-Noise Ratio - >81dB
  • Product Dimensions (L x W x H) - 13.4" x 4.4" x 1.77"
Specifications:
  • Channels - Available: 1
  • Waterproof Rating: Waterproof
  • Watts: 1500W
  • Box Dimensions: 3"H x 9"W x 17"L WT: 7 lbs
  • UPC: 810097264083
DS18 NXL 1-Channel Full-Range Class D Marine/Powersports Amplifier - 1500W RMS, 1-Ohm [NXL-X1500.1FR] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
DS18 NXL 1-Channel Full-Range Class D Marine/Powersports Amplifier - 1500W RMS, 1-Ohm [NXL-X1500.1FR] - Image 3
Details & Craftsmanship
DS18 NXL 1-Channel Full-Range Class D Marine/Powersports Amplifier - 1500W RMS, 1-Ohm [NXL-X1500.1FR] - Image 4
DS18 NXL 1-Channel Full-Range Class D Marine/Powersports Amplifier - 1500W RMS, 1-Ohm [NXL-X1500.1FR] - Image 5
DS18 NXL 1-Channel Full-Range Class D Marine/Powersports Amplifier - 1500W RMS, 1-Ohm [NXL-X1500.1FR] - Image 6
Description
Features:
  • Marine Full Range
  • 1 Channel
  • 1 X 1500 Watts @ 1 Ohm
  • Built-in Crossover
  • Class D
  • Water Resistant - IP67
Technical Specifications:
  • Number of Channels - 1
  • 4 Ohm RMS Power - 700W
  • 2 Ohm RMS Power - 1000W
Specifications:
  • Channels - Available: 1
  • Watts: 1500W
  • UPC: 810097264083
DS18 NXL 1-Channel Full-Range Class D Marine/Powersports Amplifier - 1500W RMS, 1-Ohm [NXL-X1500.1FR] | Harbor Supply