DS18 NXL-X1200.5D 5-Channel Marine Amplifier - 2800W  [NXL-X1200.5D]
HomeStore
-65%
The Story
NXL-X1200.5D 5-Channel Marine Amplifier - 2800W
Features:
  • Multiple channel input selector - 2 or 4 channel
  • IPX6 Waterproof for Powersports applications
  • Ultra-compact size for easy installation
  • Audio precision quality control verification
Technical Specifications:
  • Number of Channels - 5
  • Frequency Response - 10Hz - 200KHz
  • 2 Ohm RMS Power (14.4V) Per Channel - 4 x 200W
  • 4 Ohm RMS Power (14.4V) Per Channel - 4 x 150W
  • 4 Ohm RMS Power Bridge (14.4V) Channel - 2 x 400W
  • Signal-to-Noise Ratio - >85dB
  • Product Dimensions: (L x W x H) - 12.67" x 4.4" x 1.77" (322mm x 112mm x 45mm)
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Bridgeable: Yes
  • Channels - Available: 5
  • Waterproof Rating: Resistant
  • Watts: 2800w
  • Box Dimensions: 4"H x 9"W x 16"L WT: 6.4 lbs
  • UPC: 810097260979
Owner's Manual (pdf)
Description
Features:
Technical Specifications:
  • Number of Channels - 5
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Bridgeable: Yes
  • Channels - Available: 5
  • Waterproof Rating: Resistant
  • Watts: 2800w
  • UPC: 810097260979
Owner's Manual (pdf)
DS18 NXL-X1200.5D 5-Channel Marine Amplifier - 2800W [NXL-X1200.5D] | Harbor Supply