Dual Pro PS2 2 Bank Battery Charger w/2 Bank B.O.S. [PS2/BOS12V2]
HomeStore
The Story
PS2 2 Bank Battery Charger with 2 Bank B.O.S.
This kit includes Dual Pro’s B.O.S. Battery Optimization System - 12V - 2-Bank (PN: BOS12V2) and Dual Pro's Professional Series Battery Charger - 30A - 2-15A-Banks- 12V/24V (PN: PS2).
B.O.S. Battery Optimization System - 12V - 2-Bank
B.O.S. keeps packs balanced, enabling maximum performance, and quadruple run time on the water.
Features:
  • Available in 6V, 8V, and 12V configuration
  • Up to six batteries in a series
  • Battery Selection and Prediction (BSAP-24) algorithm
  • Less than 1mA sleep mode
  • Transfer rate up to 7.5A
  • Self-powered
  • Any type of battery chemistry
Used in Any Application Where Batteries Are in Series:
  • Marine
  • Golf
  • Industrial
  • Aerial Equipment
  • Solar Power
  • Electrical Vehicles
  • Communications
  • Defense/Military
Professional Series Battery Charger - 30A - 2-15A-Banks- 12V/24V
Battery Charging System Designed for Use On Land and in Fresh and Salt Water:
  • The “Green” Charger: Totally “Repairable” Not a Throw-Away
  • Unmatched Performance, Reliability, Safety and Quality
  • TROUBLE FREE – Just Plug It In and Forget It!
  • Join Over 750,000 of Dual Pro’s Satisfied Customers!
  • Fully Automatic and Waterproof
Features:
  • Approved for Wet Cell and AGM batteries
  • Models also available for Gelled Electrolyte batteries
  • Designed for use in fresh and saltwater
  • DeltaVolt® Intuitive Charging Technology
  • Waterproof, dependable, rugged construction
  • Independent outputs
  • Fully automatic/multi stage charging
  • Zero spark technology
  • Battery maintenance mode
  • On-board diagnostic codes
  • Temperature-compensated
  • Advanced microprocessor controlled
  • Battery systems available: 12V – 48V
  • LED lights indicate the state of charge
  • Reverse polarity protected
  • No installation restrictions
  • FCC Parts A & B interference-compliant
  • DC charge cables = 5' AC power cord = 3'
  • Approved and meets ISO 8846 Marine standards
  • Ignition protected (US Coast Guard 33 CFR 183.410
May Be Used in Many Types of Sporting Applications Including:
  • Inland Watercraft
  • Salt Water Watercraft
  • Motorcycles
  • Golf Carts
  • Utility Vehicles
Specifications:
  • Charger Input - Voltage: 120v
  • Charger Output - Amps: 30a
  • Charger Output Voltage: 12/24v
  • Charging Banks: 2
  • Portable: No
  • Box Dimensions: 3"H x 6"W x 9"L WT: 20 lbs
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Description
  • Less than 1mA sleep mode
  • Transfer rate up to 7.5A
  • Self-powered
  • Marine
  • Golf
  • Industrial
  • Aerial Equipment
  • Solar Power
  • Electrical Vehicles
  • Communications
  • Defense/Military
  • Independent outputs
  • Zero spark technology
  • Battery maintenance mode
  • On-board diagnostic codes
  • Temperature-compensated