Dual Pro PS4 Auto 4 Bank Battery Charger w/2 Bank B.O.S. [PS4AUTO/BOS12V2]
HomeStore
The Story
PS4 Auto 4 Bank Battery Charger with 2 Bank B.O.S.
This kit includes Dual Pro’s B.O.S. Battery Optimization System - 12V - 2-Bank (PN: BOS12V2) and Dual Pro’s PS4 Auto 15A - 4-Bank Lithium/AGM Battery Charger (PN: PS4AUTO).
B.O.S. Battery Optimization System - 12V - 2-Bank
B.O.S. keeps packs balanced, enabling maximum performance, and quadruple run time on the water.
Features:
  • Available in 6V, 8V, and 12V configuration
  • Up to six batteries in a series
  • Battery Selection and Prediction (BSAP-24) algorithm
  • Less than 1mA sleep mode
  • Transfer rate up to 7.5A
  • Self-powered
  • Any type of battery chemistry
Used in Any Application Where Batteries Are in Series:
  • Marine
  • Golf
  • Industrial
  • Aerial Equipment
  • Solar Power
  • Electrical Vehicles
  • Communications
  • Defense/Military
PS4 Auto 15A - 4-Bank Lithium/AGM Battery Charger
Latest Technology:
  • Detects if a battery is Lithium or AGM
  • Automatically charges both Lithium and AGM batteries for optimal performance
  • Fully automatic. Completely and safely charges both Lithium and AGM batteries
  • Algorithms designed and validated with battery manufacturers for a 100% charge
  • The startup feature will wake up batteries that have turned off due to low-voltage protection
  • Auto return to charging feature
  • Quickest charge times in its class
  • Unbeatable performance, reliability, safety, and quality delivered by DUAL PRO®
Features:
  • Waterproof - Use on land and in fresh and saltwater
  • TROUBLE-FREE—Just Plug It In and Forget It!
  • Independent outputs
  • Fully automatic/multi-stage charging
  • On-board diagnostic codes
  • FCC 15 Parts A & B interference compliant
  • Approved and meets ISO 8846 Marine standards
  • Ignition protected (US Coast Guard 33 CFR 183.410)
  • 3-Year Warranty
AutoProfile Intuitive Charging Technology Lithium/AGM
Specifications:
  • Charger Input - Voltage: 120v
  • Charger Output - Amps: 60a
  • Charger Output Voltage: 12/24/36/48v
  • Charging Banks: 4
  • Portable: No
  • Box Dimensions: 3"H x 6"W x 9"L WT: 34.9 lbs
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Description
  • Less than 1mA sleep mode
  • Transfer rate up to 7.5A
  • Self-powered
  • Marine
  • Golf
  • Industrial
  • Aerial Equipment
  • Solar Power
  • Electrical Vehicles
  • Communications
  • Defense/Military
Latest Technology: