Dual Pro SS3 Auto 3 Bank Battery Charger w/3 Bank B.O.S. [SS3AUTO/BOS12V3]
HomeStore
-65%
The Story
SS3 Auto 3 Bank Battery Charger with 3 Bank B.O.S.
This kit combines Dual Pro’s B.O.S. Battery Optimization System - 12V - 3-Bank (PN: BOS12V3) and Dual Pro’s SS3 Auto 30A - 3-Bank Lithium/AGM Battery Charger (PN: SS3AUTO).
B.O.S. (Battery Optimization System) - 12V - 3-Bank
B.O.S. keeps packs balanced, enabling maximum performance, and quadruple run time on the water.
Features:
  • Available in 6V, 8V, and 12V configuration
  • Up to six batteries in a series
  • Battery Selection and Prediction (BSAP-24) algorithm
  • Less than 1mA sleep mode
  • Transfer rate up to 7.5A
  • Defense/Military
SS3 Auto 30A - 3-Bank Lithium/AGM Battery Charger
  • Detects if a battery is Lithium or AGM
  • Automatically charges both Lithium and AGM batteries for optimal performance
  • Fully automatic. Completely and safely charges both Lithium and AGM batteries
  • Algorithms designed and validated with battery manufacturers for a 100% charge
  • The startup feature will wake up batteries that have turned off due to low-voltage protection
  • Auto return to charging feature
  • Quickest charge times in its class
  • Unbeatable performance, reliability, safety, and quality delivered by DUAL PRO®
Features:
  • Waterproof - Use on land and in fresh and saltwater
  • On-board diagnostic codes
  • FCC 15 Parts A & B interference compliant
  • Approved and meets ISO 8846 Marine standards
  • Ignition protected (US Coast Guard 33 CFR 183.410)
  • 3-Year Warranty
AutoProfile Intuitive Charging Technology Lithium/AGM
  • Portable: No
  • Box Dimensions: 3"H x 6"W x 9"L WT: 20 lbs
Description
  • Less than 1mA sleep mode
  • Transfer rate up to 7.5A
  • Defense/Military