SF100G 100W/120VVAC Underwater Dock Light - Green Anchored To Bottom
Made in America. Built right. Backed by our "Proven Attraction" Performance Guarantee.
Technical Specifications:
SF model lights should not be turned on in the air for longer than 2 minutes. 96 high-power LEDs are used to better illuminate an area from underwater in a 120deg field. For a wider spread of light, place the light deeper in the water. The SF series uses a 48V driver, which is IP67 rated with a 6’ cord on the input side and needs to be plugged into 120VAC. This driver can be left outside in the rain without worry.
  • Voltage: 48VDC (With 100W 120VAC driver)
  • Current Draw: 0.42A
  • Power Draw: 50W
  • Lumen Output 84 lumen/LED with 96LEDs = 8080 total lumen output in one direction
  • Length 9” total length including 4” cord grip
  • Diameter 4”
  • Wavelength 525 nm Green
  • Weight: 4.2 lbs
Specifications:
  • Color: Green
  • Watts: 100
  • Voltage - Input Range (Volts): 120
  • Box Dimensions: 7"H x 8"W x 8"L WT: 4.6 lbs
  • UPC: 814347001008
Description
Technical Specifications:
  • Current Draw: 0.42A
  • Power Draw: 50W
  • Diameter 4”
  • Wavelength 525 nm Green
  • Weight: 4.2 lbs
Specifications:
  • Color: Green
  • Watts: 100
  • UPC: 814347001008
Hydro Glow SF100G 100W/120VAC Underwater Dock Light - Green Anchored To Bottom [SF100G] | Harbor Supply