Johnson Pump Pro Series 1600GPH Tournament Livewell/Baitwell Pump - 24V [16004B-24]
HomeStore
The Story
PRO SERIES 1600 GPH Livewell/Baitwell
24V
Features heavy duty bronze bottom inlet, 1600 GPH of pumping power, dual port capability, mega torque motor, double ball bearings, quiet running design, 1" NPT female intake. Built for the serious fisherman!
Capacity straight(13.6 V):1600GPH
Capacity 3 ft (0.9 m) head(13.6 V):1550GPH
Amperage:3.5A
Fuze Size:6A
Connection:1-1/3" and 1-1/4"
Specifications:
  • Gallons Per Hour: 1600 GPH
  • Volts: 24v
  • Box Dimensions: 6"H x 7"W x 8"L WT: 5 lbs
  • UPC: 729321912167
Description
24V
Amperage:3.5A
Fuze Size:6A
Connection:1-1/3" and 1-1/4"
Specifications:
  • Gallons Per Hour: 1600 GPH
  • Volts: 24v
  • UPC: 729321912167
Johnson Pump Pro Series 1600GPH Tournament Livewell/Baitwell Pump - 24V [16004B-24] | Harbor Supply