KICKER PS5250 5.25" Weather-Resistant Coaxial Speakers f/Motorcycles/ATVs - 2-Ohm, Black [10PS5250]
HomeStore
-65%
The Story
PS5250 5.25" Weather-Resistant Coaxial Speakers for Motorcycles/ATVs - 2-Ohm, Black
The PS 5-1/4-Inch 2Ω Powersports Coaxial Speaker is built to sound great on the road or the trail – even through a helmet.
Technical Specifications:
  • Woofer Size - 5.25"
  • Tweeters Size - 3/4"
  • Impedance - 2 Ohms
  • Power (Watts RMS) - 50W
  • Peak Power (Watts) - 100W
  • Frequency Response - 60-20,000Hz
Specifications:
  • Cutout Size: 4-7/8"
  • LED Lighting: No
  • Mounting Style: Flush
  • QTY: Pair
  • Size: 5.25"
  • Watts Max: 100w
  • Watts RMS: 50w
Owner's Manual (pdf)
Description
Technical Specifications:
  • Woofer Size - 5.25"
  • Tweeters Size - 3/4"
  • Impedance - 2 Ohms
  • Power (Watts RMS) - 50W
  • Peak Power (Watts) - 100W
Specifications:
  • Cutout Size: 4-7/8"
  • LED Lighting: No
  • Mounting Style: Flush
  • QTY: Pair
  • Size: 5.25"
  • Watts Max: 100w
  • Watts RMS: 50w
Owner's Manual (pdf)
KICKER PS5250 5.25" Weather-Resistant Coaxial Speakers f/Motorcycles/ATVs - 2-Ohm, Black [10PS5250] | Harbor Supply