Lectrotab XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit w/MLC-1 Control - 12 x 18 [XKASML12X18A]
HomeStore
The Story
XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit with MLC-1 Control - 12 x 18
Features:
  • All Tabs sealed with a corrosive resistant epoxy coating
  • Equivalent strength to 10 gauge stainless steel
  • "No Break" polypropylene hinge tested over 300,000 cycles to a 90° bend without failure
  • Upper ram seal location cannot be damaged due to fouled ram or barnacle growth
  • Utilizes internal pressure equalization system
  • Internal brake system prevents unwanted tab movement when under way or backing down
  • Quiet operation
  • Actuators are fully load tested to push 1000 lbs of force
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) - 12" x 18" (30 x 46 cm)
  • Boat Length - 20' to 40' (6 to 12 M)
  • Trim Tab Material - Marine grade 6005-T5 Aluminum Alloy
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
  • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
  • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)
  • Control Dimensions (W x H) - 3.15" x 3.07" (80 x 77 mm)
  • Control Mounting Hole Cutout - 2" (50 mm)
  • Control Operating Voltage - 12 or 24 V
In the Box:
  • One (1) Manual Leveling Control
  • Two (2) Aluminum Alloy tabs
  • Two (2) actuators w/23' (7 M) cables
  • Instruction Manual
*Sold as a Kit
Specifications:
  • Actuator Type: Electro-Mechanical
  • Construction: Aluminum Alloy
  • Box Dimensions: 4"H x 5"W x 6"L WT: 20.3 lbs
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Description
Features:
  • Quiet operation
Technical Specifications:
  • Actuator DC Voltage - 12 V
In the Box:
  • Two (2) Aluminum Alloy tabs
  • Instruction Manual
*Sold as a Kit
Specifications:
  • Construction: Aluminum Alloy
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
Davis Doel-Fin Hydrofoil f/Outboards & Outdrives [440]
NEW
Thumbnail 1
Bennett SLT10 Self-Leveling Tab System f/Boats 17-20 [SLT10]
NEW
Bennett SLT6 Self-Leveling Tab System f/Boats up to 16 [SLT6]
Lenco 9" x 14" Airboat Trim Tab Kit w/o Switch [15112-101]
Lenco 4" x 12" Limited Space Trim Tab Kit w/o Switch Kit 12V - Standard Finish - Standard Actuator [15125-101]
Davis Whale Tail XL [448]
-65%NEW
Bennett Lenco to Bennett Conversion Kit - Electric to Hydraulic [V351LK]
-65%NEW