Lectrotab XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit w/Rocker Switch - 12 x 9 [XKAF12X9A]
HomeStore
-65%
The Story
XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit with Rocker Switch - 12 x 9
Features:
  • All Tabs sealed with a corrosive resistant epoxy coating
  • Equivalent strength to 10 gauge stainless steel
  • "No Break" polypropylene hinge tested over 300,000 cycles to a 90° bend without failure
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) - 12" x 9" (30 x 23 cm)
  • Boat Length - 18' to 29' (5.5 to 8.5 M)
  • Trim Tab Material - Marine grade 6005-T5 Aluminum Alloy
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
  • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
  • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)
  • Rocker Switch Dimensions (W x H) - 3.125" x 3.25" (79.4 x 82.5 mm)
  • Rocker Switch Mounting Hole Cutout (H x W) - 2.25" x 2" (57.5 x 50 mm)
  • Rocker Switch Operating Voltage - 12 or 24 V
In the Box:
  • One (1) Flat Rocker Switch
  • Two (2) Aluminum Alloy tabs
  • Actuator Type: Electro-Mechanical
  • Construction: Aluminum Alloy
  • Box Dimensions: 4"H x 5"W x 6"L WT: 14.35 lbs
Description
Features:
Technical Specifications:
  • Actuator DC Voltage - 12 V