Lectrotab XKA Stainless Steel Trim Tab Kit w/ALC-1 Control - 12 x 12 [XKASAL12X12]
HomeStore
-65%
The Story
XKA Stainless Steel Trim Tab Kit with ALC-1 Control - 12 x 12
Features:
  • Continuous rolled and pinned hinge provides added strength and eliminates the need for welding
  • Upper ram seal location cannot be damaged due to fouled ram or barnacle growth
  • Utilizes internal pressure equalization system
  • Internal brake system prevents unwanted tab movement when under way or backing down
  • Quiet operation
  • Actuators are fully load tested to push 1000 lbs of force
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) - 12" x 12" (30 x 30 cm)
  • Boat Length - 18' to 32' (5.5 to 9.5 M)
  • Trim Tab Material - 12 gauge, 304 Stainless Steel
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
  • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
  • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)
  • Control Dimensions (W x H) - 3.15" x 3.07" (80 x 77 mm)
  • Control Mounting Hole Cutout - 2" (50 mm)
  • Control Operating Voltage - 12 or 24 V
In the Box:
  • One (1) Automatic Leveling Control
  • Two (2) Stainless Steel tabs
  • Two (2) actuators w/23' (7 M) cables
  • Instruction Manual
*Sold as a Kit
Specifications:
  • Actuator Type: Electro-Mechanical
  • Construction: Stainless Steel
  • Box Dimensions: 2"H x 4"W x 6"L WT: 19.25 lbs
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Description
Features:
  • Quiet operation
Technical Specifications:
  • Actuator DC Voltage - 12 V