Lectrotab XKA Stainless Steel Trim Tab Kit w/One-Touch Control - 12 x 18 [XKASL12X18]
HomeStore
The Story
XKA Stainless Steel Trim Tab Kit with One-Touch Control - 12 x 18
Features:
  • Continuous rolled and pinned hinge provides added strength and eliminates the need for welding
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) - 12" x 18" (30 x 46 cm)
  • Boat Length - 20' to 40' (6 to 12 M)
  • Trim Tab Material - 12 gauge, 304 Stainless Steel
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
  • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
  • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)
  • Rocker Switch Dimensions (W x H) - 3" x 3" (77 x 77 mm)
  • Rocker Switch Mounting Hole Cutout (H x W) - 2.25" x 2.5" (57 to 64 mm)
  • Rocker Switch Operating Voltage - 12 or 24 V
In the Box:
  • One (1) One-Touch Control
  • Two (2) Stainless Steel tabs
  • Actuator Type: Electro-Mechanical
  • Construction: Stainless Steel
  • Box Dimensions: 2"H x 5"W x 6"L WT: 26.95 lbs
Description
Features:
Technical Specifications:
  • Actuator DC Voltage - 12 V