Lunasea 1600 Lumen Indoor/Outdoor Engine Room Light [LLB-51MC-81-00]
HomeStore
-65%
The Story
1600 Lumen Indoor/Outdoor Engine Room Light
Features:
  • Bake urethane corrosion-resistant finish
  • IP67 Waterproof design
  • Easy installation
Technical Specifications:
  • Lumens - 1600
  • Dimensions (H x W x D) - 2.9”  x 5.1”  x  0.59”
  • Voltage - 10 - 40 V
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Bulb Type: LED
  • Housing: White
  • LED Color: White
  • Voltage - Input Range (Volts): 10-40v
  • Box Dimensions: 2"H x 7"W x 9"L WT: 0.5 lbs
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Description
Features:
  • IP67 Waterproof design
  • Easy installation
Technical Specifications:
  • Lumens - 1600
  • Voltage - 10 - 40 V