Maxwell RC10-10 Capstan Windlass 12V - 3/8" Chain  5/8" Rope [RC1010CAP12V]
HomeStore
The Story
RC10-10 Capstan Windlass 12V - 3/8" Chain & 5/8" Rope
The combined stainless steel and chromed bronze RC10 fully automatic windlass series is designed to effortlessly retrieve and deploy 8mm (5/16") and 10mm (3/8") short link chain and 14mm and 16mm (5/8") three strand or 8-brait (plait) rope.
A sleek, Low Profile version and a fluted stainless steel capstan drum version, are available.
Full disassembly capability of the topworks utilising only the handle provided and an Allen key.
Features:
  • Cone type clutch/brake mechanism permits manual, Free Fall anchoring.
Specifications:
  • Chain - Diameter (Inches): 3/8"
  • Freefall: Yes
  • Rope Diameter (Inches): 5/8"
  • Vertical/Horizontal: Vertical
  • Box Dimensions: 12"H x 17"W x 20"L WT: 50.3 lbs
  • UPC: 1000000004199
Description
Features:
Specifications:
  • Freefall: Yes
  • Rope Diameter (Inches): 5/8"
  • UPC: 1000000004199
Maxwell RC10-10 Capstan Windlass 12V - 3/8" Chain 5/8" Rope [RC1010CAP12V] | Harbor Supply