Pacer 22-18 AWG Fully-Insulated Male Disconnect Terminal - Red - 100 Pack [TDE18-250FIM-100]
HomeStore
The Story
22-18 AWG Fully-Insulated Male Disconnect Terminal - Red - 100 Pack
This liner provides a rugged, environmentally sealed connection for wires from 22 AWG - 10 AWG. No longer will users need to worry about exposure to water, oil, gas, or other corrosive compounds. These terminals even protect connections from physical abuse and abrasion. Disconnects allow the user to easily separate the connection if needed. This makes removing a piece of equipment or completing field service maintenance a breeze. The insulation color indicates the wire gauge the terminal should be used on. Red insulation is for 22-18 AWG. Blue insulation is for 16-14 AWG. Yellow insulation is for 12-10 AWG. Selecting the correct heat shrink fully insulated disconnect terminal isn't an easy task. Contact a Pacer expert today with any questions that you may have.
Characteristics:
  • Shrink Ratio: Approx. 3:1 at 135 °C
  • Operating Temp: -55 °C - 125 °C
  • Vol. Resistivity: 1015 Ohm-cm3
Specifications:
  • AWG: 22-18
  • Disc./Bullet Size: 0.250 in.
  • Insulation Color: Red
  • Package Size: 100
Specifications:
  • Gauge: 22-18 AWG
  • Box Dimensions: 2"H x 3"W x 8"L WT: 0.4 lbs
  • UPC: 840248207669
Brochure (pdf)
Description
Characteristics:
  • Voltage Rating: 600-V
  • AWG: 22-18
  • Disc./Bullet Size: 0.250 in.