Pacer Black 10 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 Pack [TFRL10-12MM-25]
HomeStore
The Story
Black 10 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 Pack
Features:
  • Prevent strand separation while minimizing strand breakage
  • Insulated ferrules provide additional electrical insulation
  • Increase connection reliability when terminating stranded wire in terminal blocks
Specifications:
  • Package Size: 25
  • Wire Size (AWG): 10
  • Insulation Color: Black
  • Ferrule Length: 12mm (0.47 in.)
  • Stripping Length: 14mm (0.59 in.)
Quick Guide (pdf)
Description
Features:
Specifications:
  • Package Size: 25
  • Wire Size (AWG): 10
  • Insulation Color: Black
Quick Guide (pdf)
Pacer Black 10 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 Pack [TFRL10-12MM-25] | Harbor Supply