Pacer Round 3 Conductor Cable - 100 - 14/3 AWG - Black, Green  White [WR14/3-100]
HomeStore
-65%
The Story
Round 3 Conductor Cable - 100' - 14/3 AWG - Black, Green & White
Round boat cable is the ideal choice for installation in tight spaces like boat hulls. One reason it works so well is the fact that it bends in any direction. With other, flatter cables, your range of motion is more limited. All Pacer round boat cable is manufactured in Sarasota FL, USA. Pacer's manufactured 14 AWG round boat cable is UL approved. It has tinned copper conductors which are resistant to corrosion. This boat cable is the perfect multiconductor boat cable and is easy to install for multiple reasons. First, it is made from Type III finely-stranded tinned copper conductors. Next, it possesses high-quality flexible PVC insulation. Finally, the round shape of this multiconductor boat cable makes it easy to bend in any direction. These all come together to make this boat cable the easiest to install in tight workspaces. It also withstands the frequent flex and vibration commonly associated with marine conditions.
Features:
  • 14 AWG round boat cable
  • 100 ft. of cable
  • No. of Conductors: 3
  • Pacer's boat cable is the perfect choice for many marine jobs
  • It's ideal for running through sailing spars, poling platforms, and t-tops
  • Also, it is the perfect choice for small hulls or other tight areas
  • Type III, stranded, tinned copper conductors
  • Highly flexible
  • Easy to install and organize
  • Easily sealed through bulkheads
Specifications:
  • Conductor Colors: Black, green and white
  • Conductor Stranding: 41/.0100
  • Jacket Color: Grey
  • Jacket Thickness (inch): 3 conductors @ 0.045"
  • Nom. Cable O.D. (inch): 3 conductors @ 0.410"
Characteristics:
  • Conductor: Annealed Fine Stranded Tinned Copper
  • ASTM B172 Class K
  • Insulation: -20 °C to 105 °C Flexible, Color Coded PVC
  • Temperature Rating: 105 °C Dry, 75 °C Wet, 60 °C Oil
  • Voltage Rating: 600 V
  • Resistant to: acid, alkali, abrasion, flame, gasoline, oil, and moisture
Applications:
Compliances:
  • UL Standard 1426 (BC-5W2)
  • ABYC: E-11.16
  • Coast Guard: 33 CFR part 183
  • RoHS Compliant
Specifications:
  • Color: Black/Green/White
  • Gauge: 14/3 AWG
  • Length (Feet): 100'
  • Box Dimensions: 7"H x 10"W x 10"L WT: 12.2 lbs
  • UPC: 840248207218
Quick Guide (pdf)
Description
Features:
  • 14 AWG round boat cable
  • 100 ft. of cable
  • No. of Conductors: 3
  • Highly flexible
  • Easy to install and organize
  • Jacket Color: Grey
Characteristics:
  • ASTM B172 Class K
  • Voltage Rating: 600 V