Pacer Round 6 Conductor Cable - 250 - 16/6 AWG - Black, Brown, Red, Green, Blue  White  [WR16/6-250]
HomeStore
-65%
The Story
Round 6 Conductor Cable - 250' - 16/6 AWG - Black, Brown, Red, Green, Blue & White
Round boat cable is the ideal choice for installation in tight spaces like boat hulls. All Pacer round boat cable is manufactured in Sarasota FL, USA. Pacer's manufactured 16 AWG round boat cable is UL approved. The tinned copper conductors provide resistance to corrosion. This boat cable is the ideal multiconductor boat cable and is easy to install for many reasons. One reason it works so well is the fact that it can bend in any direction. With other, flatter cables, your range of motion is limited. It is also made from Type III finely stranded tinned copper conductors and it has a flexible high-quality PVC insulation and jacket. These things work together to make this the best boat cable available and the easiest to install in small workspaces. It also withstands the frequent vibration and flex commonly found in marine environments.
Features:
  • 16 AWG round boat cable
  • 250 ft. of cable
  • No. of Conductors: 6
  • Pacer's boat cable is the perfect choice for many marine jobs
  • It's ideal for running through sailing spars, poling platforms, and t-tops
  • Also, it is the perfect choice for small hulls or other tight areas
Specifications:
  • Conductor Colors: Black, brown, red, green, blue & white
  • Conductor Stranding: 26/.0100
  • Jacket Color: Grey
  • Jacket Thickness (inch): 6 conductors @ 0.045"
  • Nom. Cable O.D. (inch): 6 conductors @ 0.455"
  • ASTM B172 Class K
  • Insulation: -20 °C to 105 °C Flexible, Color Coded PVC
  • Temperature Rating: 105 °C Dry, 75 °C Wet, 60 °C Oil
  • Voltage Rating: 600 V
Specifications:
  • Color: Black/Brown/Blue/Green/White/Red
  • Gauge: 16/6 AWG
  • Length (Feet): 250'
  • Box Dimensions: 12"H x 13"W x 14"L WT: 39.5 lbs
Quick Guide (pdf)
Description
Features:
  • 16 AWG round boat cable
  • 250 ft. of cable
  • No. of Conductors: 6
  • Jacket Color: Grey
  • ASTM B172 Class K
  • Voltage Rating: 600 V