Ram Mount 17" Extruded Aluminum Tough-Track [RAM-TRACK-EXA-17]
HomeStore
-65%
The Story
17" Extruded Aluminum Tough-Track™
The RAM-TRACK-EXA-17U features 17” of usable track length, while the included top loading end caps add about 1.5” in length each. Using the end caps allows for two installation options: either use both top loading end caps to create insertion points on both ends of the track, or use one top loading end cap and close the opposite end with the included flush end cap.
Material:
Marine-grade aluminum and high-strength composite
Note:
Part number reflects product packaged in clear polybag.
Weight:
0.42 lbs.
Ram Mount 17" Extruded Aluminum Tough-Track [RAM-TRACK-EXA-17] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Ram Mount 17" Extruded Aluminum Tough-Track [RAM-TRACK-EXA-17] - Image 3
Details & Craftsmanship
Ram Mount 17" Extruded Aluminum Tough-Track [RAM-TRACK-EXA-17] - Image 4
Ram Mount 17" Extruded Aluminum Tough-Track [RAM-TRACK-EXA-17] - Image 5
Description
Material:
Note:
Weight:
0.42 lbs.
Ram Mount 17" Extruded Aluminum Tough-Track [RAM-TRACK-EXA-17] | Harbor Supply