RAM Mount RAM 12" Upper Pole with Double Swing Arms  Round Plate [RAM-VP-SW1-12]
HomeStore
The Story
RAM® 12" Upper Pole with Double Swing Arms & Round Plate
The RAM-VP-SW1-12 consists of a 12" upper male Tele-Pole™, double swing arm, and 2.5" round base that contains the universal AMPs hole pattern. The Tele-Pole™ can be easily adjusted by turning the knob at the top of the post. Once the knob has been tightened, the Tele-Pole™ becomes a rigid support for connecting devices or cradles. The Tele-Pole™ will connect to any RAM vehicle base with a welded female Tele-Pole™. The double swing arm with a rotating plate, allows you to twist and tilt the viewing angle of your connected electronic device when mounted on your RAM Vehicle Mount. The rotating swivel arm gives you even more viewing positions for your mounted electronic device while holding everything firmly in place. The length of the double swing arm is 12".
Features:
  • Hardware Included: Assembly Hardware
  • Hole Pattern: Tele-Pole: 2.625" x 2.625"/Round Plate: 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496" & 3-Hole 120-Degree: 1.812" Diameter
  • Plate Size: 2.5" Diameter
  • Ball Size: C Size (1.5")
  • Materials: Powder-coated steel/Marine-grade aluminum
  • Weight: 4.4 lbs
RAM Mount RAM 12" Upper Pole with Double Swing Arms  Round Plate [RAM-VP-SW1-12] - Image 2
Description
Features:
  • Plate Size: 2.5" Diameter
  • Ball Size: C Size (1.5")
  • Weight: 4.4 lbs
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1
Barton Tiller Extension 900mm Carbon Fiber - Blue Soft Grip [43503]
-65%NEW