RAM Mount RAM Tough-Mag 48MM 4-Point Magnetic Mounting Base [RAM-MAG48-4U]
HomeStore
-65%
The Story
RAM® Tough-Mag™ 48MM 4-Point Magnetic Mounting Base
The RAM® Tough-Mag™ Magnetic Window Mount (RAM-MAG48-4U) consists of a steel plate with four magnetic ends and four 48mm external magnets for mounting on a window, or any other flat glass surface. The plate contains pre-drilled 4-hole AMPS and VESA patterns for attaching a recommended C, or D-size drill-down ball base. The base is designed with rubber-coated magnets to prevent scratching the mounting surface and reduce the impact of the jarring magnetic pull. Each external magnet includes a handle to easily install the base to a window. Compatible with any sturdy, flat surface up to 6mm in thickness.
Features:
  • Four-point steel plate with 2 sets of 4 rubber coated external magnets for attaching to windows up to 6mm in thickness
  • 4-hole AMPS and VESA patterns for attaching C or D size RAM® drill-down ball bases
  • External magnets include handles for ease of installation
  • Backed by a lifetime warranty
Specifications:
  • Product Dimensions: Overall Length: 8.99"Overall Width: 8.99"Overall Thickness (inside surface): 1.64"
  • Hole Pattern: 4-Hole AMPS: 1.181" x 1.496", 75 x 75mm VESA
  • Packaging Type: Poly Bag
  • Weight: 4.65 lbs
RAM Mount RAM Tough-Mag 48MM 4-Point Magnetic Mounting Base [RAM-MAG48-4U] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
RAM Mount RAM Tough-Mag 48MM 4-Point Magnetic Mounting Base [RAM-MAG48-4U] - Image 3
Description
Features:
Specifications:
  • Packaging Type: Poly Bag
  • Weight: 4.65 lbs
RAM Mount RAM Tough-Mag 48MM 4-Point Magnetic Mounting Base [RAM-MAG48-4U] | Harbor Supply