RAM Mount RAM Tough-Pole 23" Action Camera Track Mount [RAP-425-18-A-GOP1]
HomeStore
-65%
The Story
RAM® Tough-Pole™ 23" Action Camera Track Mount
Get the perfect shot from an action camera when out on the water with the Tough-Pole™ Track Mount system. The 18” extension pole is an ideal low-profile mount while properly elevated from a kayak. The double socket arm at the top allows users to articulate an action camera to virtually any angle and direction. Any action camera with a two-pronged attachment, including GoPro, will work with the RAM Action Camera Adapter, and the Track Base is compatible with the RAM Tough-Track™.
Specifications:
  • Hardware Included: Assembly Hardware, (2) 1/4"-20 x 7/8" T-Bolts, (2) 1/4"-20 Knobs
  • Product Dimensions: Overall Height - 23"
  • T Bolt Dimensions: .48" x .95"
  • Socket to Socket Length: Short Arm - 1.75"
  • Ball Size: Bottom of Mount: B Size (1")
  • Weight Capacity: .5 lb.
  • Materials: High-strength composite
  • Packaging Type: Retail Bag
  • Weight: 0.81 lb.
Compatible Devices:
  • GoPro: Hero & Session
  • Garmin: Virb
  • SJCAM: SJ4000 & SJ5000X Elite 4K
  • Muvi: veho K-Series K-2 Pro 4K
  • Xcel: 1080C
  • Vivitar: HD
  • ACTIVEON: CX Gold
  • Discovery: Kids Photo & Video Adventure Camera
  • AEE: ACE S70 Black 16MP 2"
  • AKASO: EK7000 4K WIFI Sports
  • AEDILYS: 4K WIFI Sports
  • Lightdow: LD4000 1080P HD
  • WiMiUS: Q2 Black 1080P Wifi
  • Vtin: 4k & WiFi
RAM Mount RAM Tough-Pole 23" Action Camera Track Mount [RAP-425-18-A-GOP1] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
RAM Mount RAM Tough-Pole 23" Action Camera Track Mount [RAP-425-18-A-GOP1] - Image 3
Details & Craftsmanship
RAM Mount RAM Tough-Pole 23" Action Camera Track Mount [RAP-425-18-A-GOP1] - Image 4
Description
Specifications:
  • Weight Capacity: .5 lb.
  • Packaging Type: Retail Bag
  • Weight: 0.81 lb.
Compatible Devices:
  • GoPro: Hero & Session
  • Garmin: Virb
  • Xcel: 1080C
  • Vivitar: HD
  • ACTIVEON: CX Gold
  • AEE: ACE S70 Black 16MP 2"
  • AKASO: EK7000 4K WIFI Sports
  • AEDILYS: 4K WIFI Sports
  • Lightdow: LD4000 1080P HD
  • WiMiUS: Q2 Black 1080P Wifi
  • Vtin: 4k & WiFi
RAM Mount RAM Tough-Pole 23" Action Camera Track Mount [RAP-425-18-A-GOP1] | Harbor Supply