RAM Mount Tough-Claw w/RAM Flex-Rod 26" Extension Arm f/Wheelchairs [RAP-400-18-B-201]
HomeStore
The Story
RAM® Tough-Claw® with RAM® Flex-Rod™ 26" Extension Arm for Wheelchairs
This kit includes a small RAM® Tough-Claw™ clamp base connected to an 18” RAM® Flex-Rod™ and medium double socket arm. The RAM® Tough-Claw™ can be clamped to 0.625" - 1.5" diameter rails. Designed for use with popular wheelchair brands, clamp the RAM® Tough-Claw™ in place and pair with your preferred B size device holder.
Specifications:
  • Overall Length: 26"
  • Ball Size: B Size 1" Rubber Ball
  • Material: Powder Coated Marine Grade Aluminum and High-Strength Composite
RAM Mount Tough-Claw w/RAM Flex-Rod 26" Extension Arm f/Wheelchairs [RAP-400-18-B-201] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
RAM Mount Tough-Claw w/RAM Flex-Rod 26" Extension Arm f/Wheelchairs [RAP-400-18-B-201] - Image 3
Details & Craftsmanship
Description
Specifications:
  • Overall Length: 26"
RAM Mount Tough-Claw w/RAM Flex-Rod 26" Extension Arm f/Wheelchairs [RAP-400-18-B-201] | Harbor Supply