RAM Mount Tough-Track f/18-19 Jeep JL/Gladiator [RAM-DT-204-TRACK-A12U]
HomeStore
The Story
Tough-Track™ for 18-19' Jeep JL/Gladiator
The RAM® Tough-Track™ for the dash of 2018-2019 Jeep JL/Gladiator vehicles creates an ideal device setup for overland and off road enthusiasts. Consisting of a dash mounting plate (screws included) and a top-loading composite 12” RAM® Tough-Track™, easily attach RAM® Track Ball™ components along with double socket arms and device holders for phones, small tablets, GPS units, radios, cameras, and more.
Specifications:
  • Materials: Powder coated steel, High strength composite
  • Hardware Included: Assembly Hardware
  • Product Dimensions: Inside Track Length: 12"
Track Dimensions:
  • Track length: 14.5"
  • Track width: 1.75"
  • Track thickness: .35"
  • Inside track length: 12"
Quick Guide (pdf)
RAM Mount Tough-Track f/18-19 Jeep JL/Gladiator [RAM-DT-204-TRACK-A12U] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
RAM Mount Tough-Track f/18-19 Jeep JL/Gladiator [RAM-DT-204-TRACK-A12U] - Image 3
Details & Craftsmanship
RAM Mount Tough-Track f/18-19 Jeep JL/Gladiator [RAM-DT-204-TRACK-A12U] - Image 4
Description
Specifications:
Track Dimensions:
  • Track length: 14.5"
  • Track width: 1.75"
  • Track thickness: .35"
  • Inside track length: 12"