RAM Mount X-GripWheelchair Leg Rail Mount f/7"-8" Tablets [RAP-400-18-B-UN8]
HomeStore
The Story
RAM® X-Grip®Wheelchair Leg Rail Mount for 7"-8" Tablets
Designed for use with the seat and leg rails on popular wheelchair brands, this kit includes a small RAM® Tough-Claw™ clamp base connected to an 18” RAM® Flex-Rod™ and medium double socket arm. The RAM® Tough-Claw™ can be clamped to 0.625" - 1.5" diameter rails. Attach the included RAM® X-Grip® tablet mount for use with 7”-8” tablets. The spring-loaded RAM® X-Grip®provides a perfect fit for your tablet and can be easily adjusted to the ideal position.
Specifications:
Cradle Dimensions:
  • Minimum Width = 2.5" (Minimum Height = 7")
  • Maximum Width = 5.75" (Minimum Height = 4")
  • Depth = 0.875"
  • Overall Length: 26"
  • Ball Size: B Size 1" Rubber Ball
  • Material: Powder Coated Marine Grade Aluminum and High-Strength Composite
RAM Mount X-GripWheelchair Leg Rail Mount f/7"-8" Tablets [RAP-400-18-B-UN8] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
Cradle Dimensions:
  • Depth = 0.875"
  • Overall Length: 26"