HomeStore
The Story
Z-30 Top Gun Outrigger Kit - 15'
Top Gun Telescoping Poles - 15' Pair
O.D of outrigger base tube is 1.50", designed to fit perfectly into Rupp outrigger bases.
Top Gun Bolt-In Z-30 Bases - Pair
An innovative advance in Top Gun engineering, Rupp's Z-30 gear drive system offers unmatched ease of operation for top mount outriggers. Simply turning the palm-size handle deploys and retrieves riggers smoothly and effortlessly with an outstanding 30 to 1 advantage. Z-30 Top Guns are engineered for durability with a high strength, forged aluminum body that protects cutting edge components. Now with anodized aluminum knob and other enhancements. Forged 4" x 6" mounting flange provides ease of BOLT-IN installation and below top operation. Designed to accept Rupp Top Gun poles in 15' or 18'.
Top Gun Rigging Kit w/Klickers
Specifications:
  • Construction: Aluminum
  • Diameter (Inches): 1-1/2"
  • Finish: Silver
  • Length (Feet): 15'
  • Box Dimensions: 3"H x 5"W x 11"L WT: 39.75 lbs
  • UPC: 784703000467
Description