Safe-T-Alert 62 Series Marine Carbon Monoxide Alarm - 24V Flush Mount - Black [62-542-BL-MARINE-24V]
HomeStore
-65%
The Story
62 Series Marine Carbon Monoxide Alarm - 24V Flush Mount - Black
Features:
  • NMMA Listed Component.
  • Space-saving design works in the harsh marine environment.
  • Low Current Draw (37 mA). Innovative micro current circuit saves battery power for the boater.
  • End of Life Signal alerts the boater to replace the alarm after 5 years of service.
Specifications:
  • Conforms To ANSI / UL STD 2034*
  • * Testing Laboratory: ETL/Intertek
  • Alarm Point: 400 PPM 4-15 Minutes
  • Low voltage power warning at 7 Volts
  • Power Supply and Current Draw: 37 mA @ 13.8 VDC
  • Operational Range: 13.8 Volts +/-15%
  • Operating Temperature: -40°F to +158°F
  • Case Size: 4.5″W x 3.25″H x 1.25″D
Specifications:
  • Fume Type: Carbon Monoxide
  • Sensors Included: 1
  • Voltage - Input Range (Volts): 24
  • Box Dimensions: 4"H x 5"W x 8"L WT: 0.45 lbs
  • UPC: 715456622446
Owner's Manual (pdf)
Description
Features:
  • NMMA Listed Component.
  • Fume Type: Carbon Monoxide
  • Sensors Included: 1
  • UPC: 715456622446
Owner's Manual (pdf)
Safe-T-Alert 62 Series Marine Carbon Monoxide Alarm - 24V Flush Mount - Black [62-542-BL-MARINE-24V] | Harbor Supply