Samlex 1000W Pure Sine Wave Inverter - 24V [PST-1000-24]
HomeStore
The Story
1000W Pure Sine Wave Inverter - 24V
PST Series (120 VAC)
This high efficiency DC-AC inverter converts 24 Volts DC to 1000 Watts of pure sine-wave AC power at 120 Volts, 60 Hz. The unit comes with pin-type battery cable lugs. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 0.85 Amps. AC power is available from a NEMA-20R GFCI duplex outlet on the front panel. Safety certified to UL standards.
Features:
  • High efficiency
  • Temperature controlled cooling fan – reduces energy consumption
  • Low interference
  • Wide operating DC input range: 21.0 - 33.0 VDC
  • Low idle power draw
  • Dual GFCI protected AC outlets
  • Optional remote control (sold separately): Model RC-15A
  • Comes with pin-type battery cable lugs
  • Safety certified to UL standards, FCC compliant
Specifications:
  • Input: 24 VDC
  • Output: 120 VAC
  • Watts: 1000
  • Surge: 2000 Watts
  • Remote Control: RC-15A sold separately
  • Weight: 8.8 (lbs)
  • Weight: 4.0 (kg)
  • Dimensions: 9.37 x 15.63 x 3.23 (in)
  • Dimensions: 238 x 397 x 82 (mm)
  • Safety: ETL to UL Standard
  • Warranty: 2 Year Limited
Specifications:
  • Inverter Cont. Output Wattage: 1000w
  • Outlet Qty: 2 Duplex GFCI
  • Inverter Input Voltage: 24v
  • Waveform: Pure Sine Wave
  • Box Dimensions: 6"H x 12"W x 18"L WT: 10.4 lbs
  • UPC: 622988072185
Description
PST Series (120 VAC)
Features:
  • High efficiency
  • Low interference
  • Low idle power draw
  • Input: 24 VDC
  • Output: 120 VAC
  • Watts: 1000
  • Surge: 2000 Watts
  • Weight: 8.8 (lbs)
  • Weight: 4.0 (kg)
  • Safety: ETL to UL Standard
  • Warranty: 2 Year Limited
  • Computers, printers
  • Outlet Qty: 2 Duplex GFCI
  • Inverter Input Voltage: 24v
  • Waveform: Pure Sine Wave
  • UPC: 622988072185
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Samlex 1000W Pure Sine Wave Inverter - 24V [PST-1000-24] | Harbor Supply