Samlex PST-1000-12HD Pure Sine Wave Inverter 12V Input 120 VAC Output 1000W [PST-1000-12HD]
HomeStore
-65%
The Story
PST-1000-12HD Pure Sine Wave Inverter 12V Input 120 VAC Output 1000W
Features:
  • Selectable low voltage shutdown settings
  • Enable/ Disable Buzzer DIP Switch
  • Low voltage alarm and alarm buzzer disable switch
  • Hardwire connection for choice & flexibility in installation
  • GFCI-protected AC outlets
  • Compact design, ideal for small spaces
  • Wide operating DC input range: 10.0 – 18.0 VDC
  • Wide operating temperature range: -13°F to 131°F / -25°C to +55°C
  • Ignition ON/OFF – 1 wire input
  • Temperature-controlled cooling fan – reduces energy consumption
  • Universal Protection Circuit – Low Voltage, Over Temperature, Overload, and Short Circuit
  • Low idle power draw
  • Optional remote control (sold separately): Model RC-15A
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 120 VAC
  • Watts: 1000 Watts
  • Surge: 2000 Watts
  • Weight: 8.33 (lbs)
  • Weight: 3.78 (kg)
  • Dimensions: 13.11 x 9.37 x 3.23 (in)
  • Dimensions: 333 x 238 x 82 (mm)
  • Safety: ETL Listed. Conforms to UL Std.
  • 3-Year Limited Warranty
Applications:
  • Service vehicles
  • Mobile Offices
  • Boats
  • Recreation Vehicles, Camping
  • Telecommunication
  • Fieldwork/Construction sites
  • Solar power systems
  • Emergency backup power
  • Home electronics: TV, VCR, video games
  • Computers, printers
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Description
Features:
  • GFCI-protected AC outlets
  • Low idle power draw
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 120 VAC
  • Watts: 1000 Watts
  • Surge: 2000 Watts
  • Weight: 8.33 (lbs)
  • Weight: 3.78 (kg)
  • 3-Year Limited Warranty
Applications:
  • Service vehicles
  • Mobile Offices
  • Boats
  • Recreation Vehicles, Camping
  • Telecommunication
  • Fieldwork/Construction sites
  • Solar power systems
  • Emergency backup power
  • Computers, printers
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Samlex PST-1000-12HD Pure Sine Wave Inverter 12V Input 120 VAC Output 1000W [PST-1000-12HD] | Harbor Supply