Scanstrut Black Anodized Aluminum Low-Profile Cable Seal f/Cables 9-14mm  Connectors Up to 21mm [DS-LP-21B-BLK]
HomeStore
-65%
The Story
Black Anodized Aluminum Low-Profile Cable Seal for Cables 9-14mm & Connectors Up to Ø21mm
The DS-LP-21B-BLK Low-Profile Cable Seal is engineered to effortlessly accommodate cables ranging from 9–14 mm (0.3–0.5") and connectors up to Ø21mm (0.83"), ensuring a seamless and impact-resistant solution.
Premium Construction
Low-Profile Design
Watertight Installation
Effortless and Repeat Installations
Features:
  • The cable seal is black
  • IP68 Waterproof
  • Designed for 9-14mm cables (0.35"–0.55")
  • UV Resistant
  • Constructed from marine-grade aluminium
  • No messy sealant, ensuring a tidy finish
  • Simplified installation that saves you time and effort
  • Guaranteed 100% watertight seal
  • Perfect for solar panels, light bars, rooftop electronics, and more
Specifications:
  • Type: Deck Seal
  • Box Dimensions: 1"H x 4"W x 9"L WT: 0.25 lbs
  • UPC: 5060114798779
Quick Guide (pdf)
Description
Premium Construction
Low-Profile Design
Watertight Installation
Features:
  • The cable seal is black
  • IP68 Waterproof
  • UV Resistant