![Scanstrut CAM-PT-150-03 Aluminum PowerTower f/FLIR M300 Cameras - 6" [CAM-PT-150-03]](https://img.shopharborsupply.shop/images/product/scanstrut-cam-pt-150-03-aluminum-powertower-f-flir-m300-cameras-6-cam-pt-150-03-1.jpg)
The Story
CAM-PT-150-03 Aluminum PowerTower® for FLIR M300 Cameras - 6"
Compatible with:
- FLIR M300 cameras
Features:
- Designed to fit the most up to date cameras
- Pre-drilled mounting holes allow the camera to fasten straight to the PowerTower®
- No need to cut the cameras connectors off for installation
- Constructed from Marine grade Aluminium
Technical Specifications:
- Material - Aluminium
- Height - 5.91" (150mm)
- Mounting Type - Aft leaning - 25°
In the Box:
- Mount
- Mounting hardware (excluding screws/bolts)
- Installation manual
*Sold as an Individual
Specifications:
- Construction: Aluminum
- Type: Aft Leaning Mount
- Height: 6
- Box Dimensions: 8"H x 12"W x 13"L WT: 5.25 lbs
- UPC: 5060114797642
Quick Guide (pdf)
Description
Compatible with:
- FLIR M300 cameras
Features:
Technical Specifications:
- Material - Aluminium
- Height - 5.91" (150mm)