Scanstrut CAM-PT-300-02 Aluminum PowerTower f/Cameras - 12"  [CAM-PT-300-02]
HomeStore
-65%
The Story
CAM-PT-300-02 Aluminum PowerTower® for Cameras - 12"
Compatible with:
  • FLIR - M100 / M200, M132, M232 cameras
  • IRIS s118, s290, s295, s390, s395, s418 cameras
Features:
  • Designed to fit the most up to date cameras
  • Pre-drilled mounting holes allow the camera to fasten straight to the PowerTower®
  • No need to cut the cameras connectors off for installation
  • Constructed from Marine grade Aluminium
Technical Specifications:
  • Material - Aluminium
  • Height - 11.81" (300mm)
  • Mounting Type - Aft leaning - 25°
In the Box:
  • Mount
  • Mounting hardware (excluding screws/bolts)
  • Installation manual
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Construction: Powder Coated Aluminum
  • Type: Aft Leaning Mount
  • Height: 12
  • Box Dimensions: 8"H x 8"W x 16"L WT: 6.1 lbs
  • UPC: 5060114796188
Quick Guide (pdf)
Description
Compatible with:
Features:
Technical Specifications:
  • Material - Aluminium
  • Height - 11.81" (300mm)
In the Box:
  • Mount
  • Installation manual
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Type: Aft Leaning Mount
  • Height: 12
  • UPC: 5060114796188
Quick Guide (pdf)
Scanstrut CAM-PT-300-02 Aluminum PowerTower f/Cameras - 12" [CAM-PT-300-02] | Harbor Supply