Scanstrut DS30-SL Starlink Cable Seal - Black [DS30-SL-BLK]
HomeStore
-65%
The Story
DS30-SL Starlink Cable Seal - Black
The perfect cable seal to elevate your Starlink installation. This vertical entry cable seal, now compatible with Starlink, is IP68 certified and accommodates an 8.5mm (0.34") cable and a connector of Ø30mm (1.18") in diameter.
Multi-Functional Dome Shape
Watertight Installation
Easy & Reliable Installation
Split Bungs
Features:
  • IP68 waterproof rated
  • Made from premium marine-grade UV-stable materials
  • Includes 316 stainless steel fixings and a waterproof 3M gasket
  • Captive nuts ensure an easy and reliable repeat installation
  • No messy sealant on bungs
  • Split bungs for ease of installation
  • Install connectors up to Ø30mm (1.18") in diameter
  • Fully customizable with self-drill bung options
  • 2 bungs - 1x blank & 1x 8.5mm (0.34”)
Specifications:
  • Material: High Impact Plastic
  • Height: 20.5mm (0.81")
  • Color: Black
  • Diameter of Cable Seal: 59mm (2.32")
  • Diameter of Connector: Ø30mm (1.18")
  • Bungs: 1 x blank / 1 x 8.5 mm (0.34")
Compatible with:
  • Flat High Performance / Performance (Gen 2)
  • High Performance / Performance (Gen 1)
Specifications:
  • Type: Deck Seal
  • Box Dimensions: 2"H x 4"W x 8"L WT: 0.25 lbs
  • UPC: 5060114799714
Quick Guide (pdf)
Scanstrut DS30-SL Starlink Cable Seal - Black [DS30-SL-BLK] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Scanstrut DS30-SL Starlink Cable Seal - Black [DS30-SL-BLK] - Image 3
Details & Craftsmanship
Description
Multi-Functional Dome Shape
Watertight Installation
Easy & Reliable Installation
Split Bungs
Features:
  • IP68 waterproof rated
  • No messy sealant on bungs
  • Height: 20.5mm (0.81")
  • Color: Black