Shadow-Caster RGBW 10" Long Courtesy Light - Stainless Steel Caps [SCM-CL10-RGBW-SS]
HomeStore
-65%
The Story
RGBW 10" Long Courtesy Light - Stainless Steel Caps
Features:
  • Low glare design shines light downward from the side emitting housing
  • Single and multi-color versions are available
  • Low current draw LED lighting
  • IP67 design makes light suitable for baitwells
  • Available in polished stainless steel or ABS which includes white and black covers
  • Low-profile design blends with the interior
  • 3-Year Warranty
Specifications:
  • Up to 26,000 mCD light output
  • 60mA (single color lights) 120mA (max) (RGB)
  • 10-30 volts input
  • 40,000 hour LED lifetime
  • UV stabilized polycarbonate with submersible enclosure
  • 1.5′ (457mm) of 20 AWG wire
  • IP67 waterproof design
Specifications:
  • Housing: White
  • Voltage - Input Range (Volts): 12/24v
  • Box Dimensions: 1"H x 5"W x 12"L WT: 0.25 lbs
  • UPC: 850056320085
Quick Guide (pdf)
Description
Features:
  • 3-Year Warranty
  • 10-30 volts input
  • 40,000 hour LED lifetime
  • 1.5′ (457mm) of 20 AWG wire
  • IP67 waterproof design
  • Housing: White
  • UPC: 850056320085
Quick Guide (pdf)
Shadow-Caster RGBW 10" Long Courtesy Light - Stainless Steel Caps [SCM-CL10-RGBW-SS] | Harbor Supply