SI-TEX NavPro 1200F w/MDS-15 WiFi 20" Hi-Res Digital Radome Radar w/15M Cable [NAVPRO1200FR]
HomeStore
The Story
NavPro 1200F with MDS-15 WiFi 20" Hi-Res Digital Radome Radar with 15M Cable
NavPro 1200F with Wifi & Built-In CHIRP - Includes Internal GPS Receiver/Antenna
12" Touch Screen GPS/Chart Plotter with built-in CHIRP Sounder, Includes Polaris Chart Card, Wifi, all Accessory Cables & Internal GPS Receiver/Antenna
Features:
  • Bright, high-resolution LCDs
  • Control the way you want, with an advanced touchscreen or robust keys
  • Offered with integrated or Black Box CHIRP sonar
  • Available in 46-65kHz, 100-140kHz or 160kHz-200kHz CHIRP
  • Easy software updating over the Internet - no PC or app needed
  • Mirror Control second display and remote control via NavPro app
  • Automatic storage and synchronization of important data using Captain Cloud
  • Backed by SI-TEX's 2 Year Warranty and U.S.-based customer service
4kW 20" Digital Radome Radar with Internal WiFi Module for all NavPro Units
Features:
  • High-Performance Digital Signal Processing
  • Compatible with All SI-TEX NavPro Units
  • Multi-Speed Antenna
  • 4kW High Power Output
  • Ranges from 1/8th of a mile to 36 miles
  • Compact Light Weight 20” Radome
  • WiFi Connectivity
  • 2-Year Warranty
Specifications:
  • Resolution (VxH): 1024 x 768
  • Array Size (Inches): 24"
  • Range - Max (Miles): 36nm
  • Screen Size: 12"
  • Power - Output: 4kW
  • Box Dimensions: 6"H x 14"W x 17"L WT: 44.3 lbs
Description
  • Bright, high-resolution LCDs
  • Multi-Speed Antenna
  • 4kW High Power Output
  • WiFi Connectivity
  • 2-Year Warranty
Specifications:
  • Resolution (VxH): 1024 x 768
  • Array Size (Inches): 24"
  • Range - Max (Miles): 36nm
  • Screen Size: 12"
  • Power - Output: 4kW
SI-TEX NavPro 1200F w/MDS-15 WiFi 20" Hi-Res Digital Radome Radar w/15M Cable [NAVPRO1200FR] | Harbor Supply