Victron ANL-Fuse 300A/80V f/48V Products (Package of 5) [CIP143300020]
HomeStore
The Story
ANL-Fuse 300A/80V for 48V Products (Package of 5)
Specifications:
  • Max Current Rating: 300 amps
  • Max Voltage Rating: 80 volts
  • Approximate Voltage Drop: 125 mV
  • Cold Resistance: 0.35 mΩ
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Amperage: 300a
  • Fuse Type: ANL
  • Type: Fuses
  • Box Dimensions: 2"H x 2"W x 4"L WT: 0.25 lbs
  • UPC: 8719076061779
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Description
  • Max Current Rating: 300 amps
  • Max Voltage Rating: 80 volts
  • Cold Resistance: 0.35 mΩ
  • Amperage: 300a
  • Fuse Type: ANL
  • Type: Fuses
  • UPC: 8719076061779
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Victron ANL-Fuse 300A/80V f/48V Products (Package of 5) [CIP143300020] | Harbor Supply