Victron BlueSmart IP65 Charger 12/25 (1) 120V NEMA 1-15 [BPC122531124]
HomeStore
The Story
BlueSmart IP65 Charger 12/25 (1) 120V NEMA 1-15P UL Approved
The Battery Is Charged, Smartly... To Perfect Condition
Recovery of Deeply-Discharged ‘Dead’ Batteries
Connect the Battery with Ease
Check the Status of the Battery Remotely
Specifications:
  • Input Voltage: 120 VAC
  • Efficiency: 94%
  • Standby Power Consumption: 0.5W
  • Minimum Battery Voltage: Starts charging from down to 0V
  • Charge Voltage 'Absorption': Normal: 14.4V High: 14.7V Li-ion: 12.4V
  • Charge Voltage 'Float': Normal: 13.8V High: 13.8V Li-ion: 13.5V
  • Charge Voltage 'Storage': Normal: 13.2V High: 13.2V Li-ion: 13.5V
  • Charge Current: 25A
  • Temperature Compensation (Lead-Acid Batteries Only): 16 mV/degrees C (18mV/degrees F
  • Can Be Used as Power Supply: Yes
  • Back Curreny Drain: 0.7Ah/month  (1mA)
  • Protection: Reverse polarity; Output short circuit; Over temperature
  • Humidity (non-condensing): Max 95%
Enclosure Specifications:
  • Battery-Connection: Black and red cable of 1.5 meters (4.9 feet)
  • 120 V Ac-Connection: Cable of 1.8 meters (5.9 feet) with US NEMA 1-15 plug
  • Protection Category: IP65 (splash and dust proof, and ignition protected)
  • Weight: 0,9kg (2lbs)
  • Dimensions (H x W x D): 12/25: 60 x 105 x190mm 2.3 x 4.1x 7.5 inches
Standards:
  • Safety: UL 1236, CSA C22.2, EN 60335-1, 60335-2-29
  • Emission: EN 55014-1, EN 61000-6-3, EN 61000-3-2
  • Immunity: EN 55014-2, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-3-3
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Charger Input - Voltage: 120v
  • Charger Output - Amps: 25a
  • Charger Output Voltage: 12v
  • Charging Banks: 1
  • Portable: Yes
  • Box Dimensions: 4"H x 8"W x 16"L WT: 4.8 lbs
  • UPC: 8719076060871
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Description
Connect the Battery with Ease
  • Input Voltage: 120 VAC
  • Efficiency: 94%
  • Charge Current: 25A
Enclosure Specifications:
  • Weight: 0,9kg (2lbs)
Standards:
  • Charger Output - Amps: 25a
  • Charger Output Voltage: 12v
  • Charging Banks: 1
  • Portable: Yes
  • UPC: 8719076060871
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Victron BlueSmart IP65 Charger 12/25 (1) 120V NEMA 1-15 [BPC122531124] | Harbor Supply