Victron BMV-710H Smart High Voltage Battery Monitor (60-385VDC) [BAM030710100]
HomeStore
The Story
BMV-710H Smart High Voltage Battery Monitor (60-385VDC)
The monitor comes with a round head unit, a square bezel overlay, a screw ring for mounting, a 10m UTP RJ12 cable, a fused power supply cable, and a 500 A/50 mV shunt. Because of the high voltage application, the shunt is housed in a special enclosure.
Battery ‘fuel gauge’, time-to-go indicator, and much more
Bluetooth Smart
Easy to Install
Easy to Program (with your smartphone!)
Features:
  • Battery voltage, current, power, ampere-hours consumed, and state of charge
  • Remaining time at the current rate of discharge
  • Programmable visual and audible alarm
  • Programmable relay, to turn off non critical loads or run a generator when needed
  • 500 Amp quick connect shunt and connection kit
  • Shunt selection capability up to 10,000 amps
  • VE.Direct communication port
  • Wide input voltage range: 6.5 – 95V
  • High current measurement resolution: 10 mA (0.01A)
  • Low current consumption: 2.9Ah per month (4mA) @12V and 2.2Ah per month (3mA) @ 24V
BMV-710H Specifications:
  • Supply Voltage Range: 60 – 385 VDC
  • Current Draw, Back Light Off: < 4mA
  • Input Voltage Range, Auxiliary Battery:  n. a.
  • Battery Capacity (Ah): 1 - 9999 Ah
  • Operating Temperature Range: -40 +50°C (-40 - 120°F)
  • Measures Voltage of Second Battery, or Temperature, or Midpoint: No
  • Temperature Measurement Range: n. a.
  • VE.Direct Communication Port: Yes
  • Relay: 60V / 1A normally open (function can be inverted)
Resolution & Accuracy (with a 500 A shunt):
  • Current: ± 0.01A
  • Voltage: ± 0.01V
  • Amp Hours: ± 0.1 Ah
  • State of Charge: (0 – 100%) ± 0.1%
  • Time to Go: ± 1 min
  • Temperature: n. a.
  • Accuracy of Current Measurement: ± 0.4%
  • Accuracy of Voltage Measurement: ± 0.3%
Installations & Dimensions:
  • Installation: Flush mount
  • Front: 63mm diameter
  • Front Bezel: 69 x 69 mm (2.7 x 2.7 inch)
  • Shunt Connection Bolts: M10 (0.3937 inch)
  • Body Diameter and Depth: 52 mm (2.0 inch) and 31 mm (1.2 inch)
  • Protection Category: IP55 (not intended for outdoor use)
Standards:
  • Safety: EN 60335-1
  • Emission / Immunity: EN 55014-1 / EN 55014-2
  • Automotive: ECE R10-4 / EN 50498
Accessories:
  • Shunt (included): 500A / 50mV
  • Temperature Sensor: Optional (ASS000100000)
  • Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Description
Bluetooth Smart
Easy to Install
Features:
  • VE.Direct communication port
BMV-710H Specifications:
  • Current: ± 0.01A
  • Voltage: ± 0.01V
  • Amp Hours: ± 0.1 Ah
  • Time to Go: ± 1 min
  • Temperature: n. a.
Installations & Dimensions:
  • Installation: Flush mount
  • Front: 63mm diameter
Standards:
  • Safety: EN 60335-1
Accessories: