Victron Centaur Charger - 24 VDC - 60AMP - 3-Bank - 120-240 VAC [CCH024060000]
HomeStore
-65%
The Story
Centaur Charger - 24 VDC - 60AMP - 3-Bank - 120-240 VAC
Features:
  • Universal 90-265V AC input voltage range and also suitable for DC supply (AC-DC and DC-DC operation) All models will operate without any adjustment needed over a 90 to 265 Volt input voltage range, whether 50 Hz or 60 Hz.
  • The chargers also accept a 90-400 V DC supply.
  • Three-stage charging, with temperature compensation The Centaur charges at bulk rate until the output has reduced to 70% of the rated Amps, at which a 4 hour timer begins. After the timed period the charger switches to float rate. An internal temperature sensor is used to compensate the charge voltage with – 2 mV/ºC (– 1 mV/ºF) per cell. A DIP switch is available to select the optimum charge/float voltages for Flooded Lead-acid, Gel or AGM batteries
Warranty Info
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Portable: No
  • Charger Output Voltage: 24v
  • Charger Output - Amps: 60a
  • Charger Input - Voltage: 120/240v
  • Charging Banks: 3
  • Box Dimensions: 9"H x 14"W x 25"L WT: 22.05 lbs
  • UPC: 8719076021575
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Description
Features:
Warranty Info
Specifications:
  • Portable: No
  • Charger Output Voltage: 24v
  • Charger Output - Amps: 60a
  • Charging Banks: 3
  • UPC: 8719076021575
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Victron Centaur Charger - 24 VDC - 60AMP - 3-Bank - 120-240 VAC [CCH024060000] | Harbor Supply